ראשי > חדשות נדל''ן
חדשות: כל החדשות | נדל"ן בישראל | משכנתאות | איכות הסביבה | צרכנות | נדל"ן בחו"ל

האם אפשר לנבא את מחירי הנדל"ן
הדפס הדפס     ספר עלינו לחברייך ספר עלינו לחברייך

האם אפשר לנבא את מחירי הנדל"ן

11 באפריל 2010   גורמי נדל"ן רבים עוסקים בתחזית מחירי הנדל"ן . קשה לנבא את תחזית מחירי הנדל"ן מאחר ושוק הנדל"ן אינו שוק אחיד. קיימים פרמטרים שונים המשפיעים על שוק הנדל"ן ובראשם המיקום . קל יותר לנבא את תחזית הנדל"ן בערים הגדולות מאשר בפריפריה למשל. גורמים שונים אשר אינם קשורים ישירות לנדל"ן , משפיעים גם הם על התנודות בשוק הנדל"ן .

"דה מרקר" – טעינו בהערכות של תחזית הנדל"ן
העיתון דה מרקר מפרסם כתבה ובה הוא מודה כי טעה בהערכות באשר לתחזית הנדל"ן בשנת 2009 .כתב העיתון טוען כי בתחילת שנת 2009 צפינו לירידת מחירים אך המציאות טפחה על פנינו . בעוד אנו מצפים לירידת מחירים ,שוק הנדל"ן המריא לגבהים שלא תיארנו וכפי שלא עשה זאת ב15 השנים האחרונות.

הסיבות לטעויות בתחזית נדל"ן
התחזית של מחירי הנדל"ן מתבססת על התחלות בנייה, על מגמות דמוגראפיות, על ביקושים, על מצב תעסוקה ועוד. אך אירועים שונים שאינם קשורים ישירות לשוק הנדל"ן משפיעים עליו וטורפים את התחזיות.

• הורדת הריבית על ידי בנק ישראל. – נגיד בנק ישראל שהוריד את הריבית הבנקאית גרם לאפיקי השקעה רבים להיות לא כדאיים ומשך את המשקיעים לשוק הנדל"ן כאמצעי השקעה, וגרם לעליית מחירים ניכרת .

• מלחמה – כל מלחמה , שאינה צפויה בדרך כלל , גורמת לירידת מחירים . כך קרה בחיפה שנחשפה לירי טילים ומחירי הדירות בה ירדו.
• משבר כלכלי – משבר כלכלי, ולאו דווקא בישראלי, משפיע על מחירי הדירות . משקיעי החוץ בעיקר בארצות הברית שחווים משבר כלכלי חמור בארצם הפסיקו כמעט לקנות דירות יוקרה וגרמו לירידת מחירים . דוגמה בולטת היא ירושלים שמחירי דירות בשכונות היוקרתיות ירדו במידה ניכרת בשל משקיעי חו"ל שהפסיקו כמעט לקנות בה דירות.

• התערבות פוליטית – שר השיכון מר אריאל אטיאס שהחליט להתערב בצורה מסיבית בשוק הדירות ולהביא לירידת מחירים . ואכן בפריפריה כבר מורגשת ירידת מחירים, אומנם לא כפי שהוא ציפה, אך גורמי נדל"ן צופים כי בעקבות התערבותו המגמה של עליית המחירים תיעצר ואולי גם תרד.תחזית נדל"ן לשנת 2010-2011
הסתכנו וביקשנו מגורמי נדל"ן שונים, בכירים בשוק, להעריך את תחזית הנדל"ן לשנת 2010-2011. האם צדקו? ימים יגידו.

• סקר שערכה חברת רואי החשבון ברייטמן אלמגור בין בכירים בענף הנדל"ן מראה כי כ60% סוברים כי מגמת העלייה לא תימשך בשנתיים הבאות . באשר לשכר הדירה בתל אביב, חלק מהבכירים צופים כי מחירי השכירות בתל אביב ימשיכו לעלות וחלק צופים להפך. כי תחול ירידה.

• שוק הנדל"ן למסחר ולמשרדים – בתחום המשרדים צופים בכירים נוספים בענף הנדל"ן כי עקב הדרישה למשרדים, מחירי השכירות יישארו יציבים. בתחום המסחר, עקב כניסת רשתות זרות לקניונים מחירי ההשכרה של שטחי מסחר יישארו גם הם יציבים ולא ירדו.

• שוק המגורים - כל בכירי הנדל"ן סבורים כאחד כי שוק הנדל"ן למגורים הוא החידה הגדולה והשוק הקשה ביותר לניבוי. על אף זאת הם העיזו ומסרו הערכה כללית.

• בתל אביב ובערים הסמוכות – לדעתם, במקומות אלו הגיעו מחירי הנדל"ן לשיא אך עקב הביקוש התמידי, ישמרו המחירים על יציבות. במחירי השכירות הם צופים ירידה.

• חיפה והקריות – מחירי הדירות בקריות רשמו שיאים בשנתיים האחרונות ולכן צופים גורמי נדל"ן כי המחירים לא ימשיכו לעלות, אך ישמרו על יציבות .

• ירושלים – בשל יציאתם של משקיעי החוץ מהזירה ובשל ההגירה החילונית מירושלים, תהיה בירושלים ירידה במחירים של הדירות .

• נתניה ואשדוד – בערים אלו נרשמו ביקושים רבים מצד משקיעי החוץ ובמיוחד מצרפת. היעדרם של משקיעי החוץ יבלמו את הביקושים , המחירים ישמרו על יציבות ואולי גם יירשמו ירידות קלות.

• באר שבע- מרבית גורמי הנדל"ן סבורים כי העלייה במחירי הדירות תימשך בשל עיר הבה"דים, כביש 6 והסטודנטים הרבים הלומדים באוניברסיטה ומניעים את שוק הנדל"ן בעיר.

קשה היום יותר מתמיד לזוגות צעירים לקנות בתים בישראל

קשה היום יותר מתמיד לזוגות צעירים לקנות בתים בישראל

אם גם אתם זוג צעיר החושב איפה אפשר לקנות בית ולקים משפחה? בטח נתקלת במחסומים כלכליים לא קטנים בדרך לחלום, בטח שאלתם את עצמכם איך בכלל אפשר לעמוד במחירים האלו? אז תקראו: יש לנו הצעה מעניינת עבורכם... עברו לגליל! »»
נחתמה עסקה לשדרוג פארק תעשייה בני יהודה. שווי העסקה מוערך בכ-4 מיליון ₪

נחתמה עסקה לשדרוג פארק תעשייה בני יהודה. שווי העסקה מוערך בכ-4 מיליון ₪

פארק תעשייה בני יהודה שבדרום רמת הגולן יעבור בזמן הקרוב שדרוג. השבוע הודיע מנכ"ל מנהלת הפארק, אברהם בראל על חתימת הסכם בין המועצה האזורית גולן לבין חברת אחים בני רחמים »»
משרד האוצר מצטרף למלחמה במחירי הדירות

משרד האוצר מצטרף למלחמה במחירי הדירות

משרד האוצר יוזם תוכנית שתביא לירידה במחירי בדירות . עיקרי התוכנית הם: הגדלת הבנייה של דירות חדשות במרכז, עידוד פרויקט פינוי בינוי וקידום התוכנית לחיזוק מבנים באמצעות תמ"א 38. שר השיכון מברך על התוכנית אך מבקש להוסיף הקלות לזוגות צעירים. גם גורמים בכירים בענף הנדל"ן מגיבים »»
גורמי נדל"ן מעריכים - עליית מחירי הדירות תימשך

גורמי נדל"ן מעריכים - עליית מחירי הדירות תימשך

בסקר שערך העיתון כלכליסט בין בכירים בענף הנדל"ן עולה התמונה כי כולם סוברים שעליית המחירים תימשך. לעומת זאת , בשוק של דירות למכירה מיד שנייה נרשמת יציבות. מהם הגורמים המשפיעים על עליית המחירים? על כך בכתבה הבאה »»
מתווכים ערבים הציעו לקנות שכונה יהודית בירושלים

מתווכים ערבים הציעו לקנות שכונה יהודית בירושלים

לאט מתאכלסות שכונות התפר שעל יד גדר ההפרדה בתושבים ערביים המחפשים בהן דירות למכירה או דירות להשכרה. על אף ההתנגדויות הרבות תושבים יהודיים מוכרים את הדירות שלהם לערבים במחירים גבוהים. את שכונת נוף ציון הגובלת בכפר ערבי במזרח ירושלים הציעו מתווכי נדל"ן ערביים לקנות ב350,000 מיליון שקל »»


מערכת «ערוצי נדל"ן» © 2018 - 2000
ערוצי נדל"ן
תנאי השימוש | ליצירת קשר עם הנהלת המערכת