ראשי > חדשות נדל''ן
חדשות: כל החדשות | נדל"ן בישראל | משכנתאות | איכות הסביבה | צרכנות | נדל"ן בחו"ל

פרשיית הולילנד – מפלצות הבטון המכערות את ירושלים
הדפס הדפס     ספר עלינו לחברייך ספר עלינו לחברייך

פרשיית הולילנד – מפלצות הבטון המכערות את ירושלים

11 באפריל 2010   שופט בית המשפט מר היימן חרג ממעמדתו המשפטית ואמר היום: "כל מי שנוסע בדרך בגין בירושלים ומגיע אל רחוב גולומב מביט לימין ורואה את מפלצות הבטון המכערות את העיר מביע תמיהה, וכל מי שגר בירושלים יודע למה הכוונה" .
ואכן מגדלי הולילנד, החורגים מנוף הבנייה של ירושלים, עוררו תמיהה רבה במשך השנים? מי אישר את הפרויקט הזה ולמה ? תמהו רבים. אולי בקרוב סוף סוף נדע את האמת .


מתחם הולילנד – רקע כללי
מתחם הולילנד הוא מתחם הררי הנמצא בגובה של 800 מטר על פני הים צמוד לשכונת בית וגן ורמת שרת. בשנות השישים הוקם במתחם מלון הולילנד על ידי הנס קרוך . לזכר בנו בנה קרוך במתחם גם דגם מוקטן של בית המקדש השני . במתחם היה גם מסלול מיני גולף, שהיה היחיד בירושלים, בית כנסת והווילה הפרטית של משפחת קרוך שהייתה מבנה ארכיטקטוני מיוחד. מסביב למלון הייתה חורשת עצים עם בעלי חיים, ורבים מתושבי ירושלים נהגו לטייל ולנפוש בה. בשנת 200 נהרס המתחם, דגם בית המקדש הועבר למוזיאון ישראל, חורשת האורנים נעקרה ובמקום נבנתה שכונה עם עשרה מגדלי דירות וקוטג'ים. לשכונה נבנה כביש וגשר ייעודי המחבר אותה לדרך בגין.


מתחם הולילנד – ההתנגדות לבנייה
מתנגדים רבים, וביניהם ארגונים ירוקים, התנגדו לבנייה והגדירו אותה כמפגע סביבתי. הם העלו את הטיעונים הבאים:

• השכונה המורכבת מבניינים בעלי קומות רבות, פוצעת את קו הרקיע של העיר ומכערת את הנוף. הם כינו את השכונה "המפלצת שעל ההר".

• הבנייה המאושרת בדרך כלל בירושלים מאופיינת בבנייה נמוכה הצמודה להרים ומשתלבת איתם ולא פוגעת בנוף המיוחד של העיר הבנויה על הר.
• בניית השכונה גרמה להרס של פינת טבע בלב ירושלים ולעקירה של עצים עתיקים ונדירים.


למרות ההתנגדויות - ועדת התכנון המרכזית אישרה את הפרויקט
ועדת התכנון המחוזית אישרה את הפרויקט ודחתה את כל ההתנגדויות . גם מהנדס העיר אז , אורי שטרית, שהתנגד רוב הזמן לפרויקט שינה לפתע את דעתו ואישר אותו. אורנה אנג'ל, ששימשה כראש צוות התכנון בוועדה המחוזית, התפטרה מתפקידה כמחאה על אישור התוכנית.


פרשיית הולילנד – החשדות
בימים אלו חשפה המשטרה פרשיית שחיתות מהחמורות בתולדות המדינה. במרכז הפרשה עומדים אישי ציבור החשודים כי שילמו שוחד לבעלי תפקידים בכירים כדי להגדיל את אחוזי הבנייה במתחם הולילנד ולקבל אישורי בנייה עבורי מגדלי דירות בניגוד למקובל בירושלים. במרכז הפרשה עומדים אישי ציבור ובניהם אורי מסר שהיה יד ימינו של אהוד אולמרט וחשוד בקבלת שוחד, אורי שטרית שהיה מהנדס העיר . שטרית חשוד כי בעקבות קבלת השוחד שינה את דעתו ותמך בפרויקט, ועוד אישים ששמם טרם הותר לפרסום. הפרויקט אושר בתקופה שבה אהוד אולמרט היה ראש ממשלה.


פרויקט הולילנד כיום -- המכירות מדשדשות
כיום עשר שנים לאחר תחילת הבנייה הפרויקט עדיין מדשדש. הדירות במגדלים לא נמכרות בקצב המצופה , בעלי החברה מציעים מבצעים והנחות מפליגות וכמה חברות בנייה שהיו מעורבות בפרויקט נקלעו לקשיים.

קשה היום יותר מתמיד לזוגות צעירים לקנות בתים בישראל

קשה היום יותר מתמיד לזוגות צעירים לקנות בתים בישראל

אם גם אתם זוג צעיר החושב איפה אפשר לקנות בית ולקים משפחה? בטח נתקלת במחסומים כלכליים לא קטנים בדרך לחלום, בטח שאלתם את עצמכם איך בכלל אפשר לעמוד במחירים האלו? אז תקראו: יש לנו הצעה מעניינת עבורכם... עברו לגליל! »»
נחתמה עסקה לשדרוג פארק תעשייה בני יהודה. שווי העסקה מוערך בכ-4 מיליון ₪

נחתמה עסקה לשדרוג פארק תעשייה בני יהודה. שווי העסקה מוערך בכ-4 מיליון ₪

פארק תעשייה בני יהודה שבדרום רמת הגולן יעבור בזמן הקרוב שדרוג. השבוע הודיע מנכ"ל מנהלת הפארק, אברהם בראל על חתימת הסכם בין המועצה האזורית גולן לבין חברת אחים בני רחמים »»
משרד האוצר מצטרף למלחמה במחירי הדירות

משרד האוצר מצטרף למלחמה במחירי הדירות

משרד האוצר יוזם תוכנית שתביא לירידה במחירי בדירות . עיקרי התוכנית הם: הגדלת הבנייה של דירות חדשות במרכז, עידוד פרויקט פינוי בינוי וקידום התוכנית לחיזוק מבנים באמצעות תמ"א 38. שר השיכון מברך על התוכנית אך מבקש להוסיף הקלות לזוגות צעירים. גם גורמים בכירים בענף הנדל"ן מגיבים »»
גורמי נדל"ן מעריכים - עליית מחירי הדירות תימשך

גורמי נדל"ן מעריכים - עליית מחירי הדירות תימשך

בסקר שערך העיתון כלכליסט בין בכירים בענף הנדל"ן עולה התמונה כי כולם סוברים שעליית המחירים תימשך. לעומת זאת , בשוק של דירות למכירה מיד שנייה נרשמת יציבות. מהם הגורמים המשפיעים על עליית המחירים? על כך בכתבה הבאה »»
מתווכים ערבים הציעו לקנות שכונה יהודית בירושלים

מתווכים ערבים הציעו לקנות שכונה יהודית בירושלים

לאט מתאכלסות שכונות התפר שעל יד גדר ההפרדה בתושבים ערביים המחפשים בהן דירות למכירה או דירות להשכרה. על אף ההתנגדויות הרבות תושבים יהודיים מוכרים את הדירות שלהם לערבים במחירים גבוהים. את שכונת נוף ציון הגובלת בכפר ערבי במזרח ירושלים הציעו מתווכי נדל"ן ערביים לקנות ב350,000 מיליון שקל »»


מערכת «ערוצי נדל"ן» © 2018 - 2000
ערוצי נדל"ן
תנאי השימוש | ליצירת קשר עם הנהלת המערכת